رگهایی از جنس تار و پود

آرتریواسکلروزیس شایع ترین شکل آرتریواسکلروزیس است. هر دو اصطلاح اغلب به جای هم استفاده می شوند ؛ ولی آترواسکلروزیس به سخت شدن سرخرگ ها که در اثر تجمع رسوبات چربی (پلاکها) و دیگر مواد ایجاد می گردد ، گفته می شود. عموما تصور می شود این بیماری قلب را درگیر می کند، در حالی که آترواسکلروزیس و آرتریواسکلروزیس شریان ها را در هر جای بدن می توانند درگیر کنند. در واقع بیماری بیشتر سرخرگ های قلب ، مغز ، کلیه ها ، آئورت شکمی و پاها را درگیر می کند. البته علائم و نشانه های اختصاصی به نوع شریان هایی که مسدود شده اند ، بستگی دارد.
معمولا تا زمانی که یک یا چند سرخرگ به اندازه ای تنگ نشده اند که شدیدا جریان خون را کاهش دهند (ایسکمی) یا لخته خون ایجاد کنند که می تواند رگ را کاملا مسدود کند ، هیچ علامت و نشانه ای دیده نمی شود. احتمالا رسوبات چربی که از کلسترول ساخته شده اند و دیگر مواد حاصل شده سلولی تجمع و سختی را ایجاد و فضای سرخرگ را تنگ می کنند. بافتهایی که از سوی این رگ تنگ شده خون رسانی می شوند ، خون کافی دریافت نمی کنند. بدن ممکن است با افزایش فشار خون برای برقراری جریان خون کافی به این کمبود خون رسانی پاسخ دهد. افزایش فشار خون باعث آسیب بیشتر به عروق می شود و اطراف پلاک تشکیل شده ، التهاب ایجاد می کند. احتمالا قطعاتی از رسوبات چربی پاره و وارد گردش خون می شوند. این وضعیت موجب تولید لخته خون می شود و به نهادها آسیب می رساند ، همانند آنچه در حمله قلبی روی می دهد.
لخته خون همچنین می تواند به دیگر نقاط بدن شما برود و جریان خون را به نهاد مهمی به طور کامل یا نسبی قطع کند.

گام به گام تا تولید رگ

رگهای مصنوعی لوله هایی هستند که جایگزین بخشی از رگهای طبیعی می شوند ؛ چراکه این رگهای بدن در اثر بیماری های عروقی مانند گشاد شدگی دیواره رگ (آنوریسم) و گرفتگی عروق (آترواسکلروز) قادر به انجام وظیفه خود به عنوان مجرای خون نیستند.
در گامهای اولیه به منظور تولید رگهای مصنوعی در سال 1915 ، تمرکز روی تهیه لوله هایی با دیواره ثابت و بدون حرکت از جنس شیشه ، فلز و پارافین بود که با شکست مواجه شد. در گام بعدی لوله های تهیه شده از مواد پلاستیکی (مانند متیل متاکریلات) ، در مقایسه با نمونه های فوق الذکر عملکرد بهتری نشان دادند ؛ اما کاربرد وسیع رگهای مصنوعی با ارائه رگهای پارچه ای متخلخل و انعطاف پذیر صورت گرفت.
اولین رگ مصنوعی پارچه ای از وینیون - ان که از پلیمرهای وینیل کلراید و اکریلونیتریل است ، در سال 1952 تهیه شد.

 نویسنده : مهدی رحیمی گل سفیدی

Www.Tyekal.Com                

/ 0 نظر / 6 بازدید