- درمان چاقی شکمی در زنان

در بین بیش از ۴۴هزار زن که به مدت ۱۶سال تحت بررسی قرار گرفتند، چاقی شکمی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته را در مقایسه با زنانی که دور کمتر آنها کمتر از ۷۱سانتی متر بود دو برابر افزایش داد.

در مورد خطر مرگ ناشی از سرطان، زنانی که بزرگترین اندازه دور کمر را داشتند ۶۳درصد بیشتر از زنانی که باریکترین کمر را داشتند با خطر مرگ روبرو بودند.

خطر چاقی شکم برای سلامتی مستقل از شاخص کلی جرم بدن است. در واقع حتی در بین زنانی که وزن طبیعی دارند کسانی که دور شکم آنها ۸۹سانتی متر به بالا است بیشتر احتمال دارد در اثر بیماری قلبی یا سکته جان خود را از دست بدهند.

دکتر سویلین ژانگ از موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی گفت نتایج این تحقیق اهمیت لاغری ناحیه شکم با بالا رفتن سن را نشان می‌دهد.

هرچند داشتن وزن طبیعی در پیشگیری از بیماریهای مزمن و مرگ زودرس باید اصل دانسته شود، اما حفظ اندازه کمر طبیعی و جلوگیری از چاقی شکمی نیز بااهمیت است.

چاقی شکمی به ویژه به علت آثار سوخت وسازی آن مضر است. چربی زیاد در این ناحیه میزان کلسترول خون را بالا می‌برد ، باعث التهاب در سراسر بدن می شود که این التهاب در بروز بیماری قلبی و برخی سرطانها نقش دارد و همچنین مقاومت انسولین که پیش نشانگر دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهد.

مشروح این تحقیق در شماره اول آوریل مجله Circulationمنتشر شده است .

/ 0 نظر / 6 بازدید