حکم نزدیکی با همسر از پشت از نظر فقهی

بررسی رابطه جنسی از نوع مقعد و آسیبهای جسمانی آن از منظر پزشکی :

هیچ پزشکیچنین رابطه ای را توصیه نمی کند و مسلما هیچ نظریه مبنی بر سالم بودن و بی ضرر بودناین رابطه ارائه نگردیده ، بر عکس این رابطه همیشه از نظر پزشکی نقض گردیده .

پزشکان گفته اند : دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر sphincter که یکی ازآنها داخلی و غیر ارادیست و دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن می باشد و یکی دیگراز این اسفنکتر ها خارجیست که این یکی ارادیست وقتی که غذا بلعیده می شود ، از طریقمری پایین آمده و به سمت معده می رود . در محل ورود و خروج معده ، عضلات حلقوی وجوددارند که به آنها اصطلاحا "اسفنکتر"  (sphincter)  گفته می شود و به عنوان دریچه عملمی کنند.  www.Riznews.persianblog.ir

زمانی که شما احساس می کنید که نیاز به عمل خروج مدفوع از دریچه مقعدرا دارید این زمانی است که اسفنکتر داخلی 2 باز شده و همانطور که گفته شد غیر ارادی است .اما عمل باز کردن دریچه مقعد ( اسفنکتر خارجی) و در کل دفع مدفوع ارادی است و دستشما می باشد یعنی از زمانی که احساس کردید نیاز به   اجابت مزاجدارید و خودتان را نگه میدارید تا به محل مناسب برسید و سپس به اراده خودتان باعث خارج شدن مدفوع می شود ایننگه داشتن و این عمل خارج کردن مدفوع توسط اسفنکتر خارجی که ارادی است انجام می شود . این مسائل را مطرح کردیم که به اینجا برسیم که رابطه جنسی از راه مقعد یا کلا واردشدن هر شئی در درون مقعد باعث آسیب دیدگی اسفنکتر خارجی شده و باعث می شود که دریچهخروجی مقعد (Anal) به درستی کار خودش را انجام ندهد یعنی از قدرت ارادی خارجمی شود. پس به مرور زمان امکان ارادی خروج مدفوع یا نگه داشتن خود را از دست میدهید .در این صورت نا خواسته و غیر ارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج می شود در اینصورت همیشه لکه هایی از مدفوع در لباس زیر مشاهده می گردد. که مسلما این برایهیچ آدمی خوشایند نیست.  www.Riznews.persianblog.ir

از جهتی دیگر سایر بیمارهای عفونی ، ویروسی همانندهپاتیت، ایدز، سفلیس و سایر بیماری های مقاربتی از طریق مقعد راحت تر منتقل می شوندخیلی از افراد تصور می کنند که در رابطه مقعدی هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند کهباید عرض کنم اتفاقا چون درون مقعد حاوی باکتریهای زیادی می باشد، انتقال ویروسهایینظیر ایدز و ... راحتتر انجام می گیرد. این باکتریهای با شستشو از بین نمی روند.(6) این هم ذکر کنم که این باکتری ها در مقعد از نظر جذب ویتامین ها و ...  که در روده کوچک جذب نمی شوند برای انسان بسیار مفید هستند. www.Riznews.persianblog.ir

لااله الاالله استغفرالله ربی واتوب الیه

پی نوشت ها :

(1)آیات عظام: خویی،‌ اراکی و سیستانی؛ توضیح المسائل مراجع،مسئلة 450 و ذیل آن.

(2)امام خمینی ، همان .

(3)آیت الله فاضل،همان.

(4)آیت الله خامنه ای ، پاسخ سوال های مورد ابتلا س 65 .

(5)آیتالله تبریزی، استفتائات جدید، س 1463.

(6)ر.ک: طب در قرآن، ص.181و 182

سوال) نزدیکی کردن از پشت هم از نظر دین وهم از نظر عقل وهم از نظر علم مردود است .اماوجود میل درونی را نمی شود منکر شد .این کار برای مرد لذت بیشتر وبرای زن درد آور وخطرناک است وحتی شاید مرگ آفرین باشد زیرا اعصاب حسی بسیار زیادی درناحیه دفعی وجوددارد که تحریک شدید آنها در بعضی افراد گفته شده است که می تواند مرگ آور باشد..پسبرای پاسخ این میل درونی چه راهی وجود دارد؟

جواب) علاوه بر این که در درستی این قضیه که « نزدیکی از پشت برای مردانلذت بیشتری دارد » تردید جدی و اساسی وجود دارد ، این نکته نیز قابل دقت است که هرخواسته ای که مطابق میل درونی آدمی است ، الزاما درست و قابل تایید نمی باشد . بسیاری از خواسته های درونی انسان ها ، از تربیت ناصحیح ، آموخته های ناصواب و ... سرچشمه می گیرد .در موضوع بحث ما نیز آنچه مسلم است ، غریزه صحیح و دست نخوردهانسان دستور می دهد که ارتباط و لذت جنسی از همان راه طبیعی و معهود انجام گیرد . اما عواملی که در بالا اشاره شد ،ممکن است غریزه اولیه را تحت تاثیر قرار داده وخواهان تجربه راه های دیگر باشد .

منبع : پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 

 www.Riznews.persianblog.ir

احکام مربوط به کامجویى از پشت زن

قرآن کریم:

1)نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتوْا حَرْثَکُمْ أَنَّى‏ شِئْتُمْ....

"همسران شما محل بذر افشانى شما هستند، بنا بر این هر زمان‏بخواهید مى‏توانید با آنها آمیزش نمایید..."


2)...فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ أَمَرَکُمُ اللَّهُ...

"... چون پاک شدند از آن جا که خدا فرمان داده است با ایشان‏نزدیکى کنید..." (قائلان به حرمت به این آیه استشهاد مى‏کنند.)

3 - خداوند از زبان پیامبرش لوط که قومش را مورد خطاب قرارداده بود، مى‏فرماید:

یَاقَوْمِ هَؤُلاءِ بَنَاتی هُنَّ أَطْهَرُ لَکُمْ...

"گفت: اى قوم من! اینها دختران من هستند (ومن حتى حاضرم‏دختران خودم را به عقد شما در آورم اینها) براى شما پاکیزه‏ترند"


قَالَ هؤُلآءِ بَنَاتِی إِن کُنتُمْ فَاعِلِینَ

"لوط به قوم خود گفت: من این دخترانم را به نکاح شما مى‏دهم تااگر خیال عملى دارید انجام دهید." معتقدان به جواز این کار به این آیه‏وآیه 78 سورة هود و223 سوره بقره استشهاد مى‏کنند


حدیث شریف:

1 - عبد اللَّه بن ابى یعفور مى‏گوید: از ابو عبد اللَّه‏علیه السلام درباره مردى‏پرسیدم که از پشت با زنش نزدیکى مى‏کند. فرمود: "اگر زن راضى‏باشد اشکالى ندارد."

2 - همو مى‏گوید: از ابو عبد اللَّه‏علیه السلام درباره نزدیکى با زنان از عقب‏پرسیدم وحضرت‏علیه السلام فرمود: "اشکالى ندارد، ولى من دوست ندارم‏تو این کار را بکنى."

3 - على بن حکم مى‏گوید: از صفوان شنیدم که مى‏گفت: به امام‏رضاعلیه السلام عرض کردم مردى از دوستان شما از من خواسته پرسشى رامطرح کنم که او مى‏ترسد آن را مطرح کند واز شما شرم دارد.حضرت‏علیه السلام فرمود: "پرسش او چیست؟" او مى‏گوید: عرض کردم:آیا مرد مى‏تواند با زنش از عقب نزدیکى کند؟ حضرت‏علیه السلام فرمود:"آرى، این به دست خود اوست." عرض کردم: شما نیز این کار رامى‏کنید؟ فرمود: "نه ما این کار را نمى‏کنیم."

 www.Riznews.persianblog.ir

تفصیل احکام:

1 - بنا به نظر اقوى - که نظر مشهور است - نزدیکى کردن با زن یا کنیز از عقب جایز مى‏باشد، ولى شدیداً کراهت دارد، و احوط، ترک ‏این کار است، به ویژه هنگام عدم رضایت زن یا زیان رساندن بدو،چنان که خبر ابن ابى یعفور - که پیشتر گفته شد - بر آن دلالت دارد.

2 - بنابر جواز این عمل، آیا مى‏توان در ایام حیض از عقب با زن‏نزدیکى کرد؟ اقوى چنین است.

3 - نزدیکى از عقب همچون جماع طبیعى است در وجوب‏غسل، عده گرفتن، تعلق گرفتن مهر، باطل کردن روزه، ثابت شدن‏حد زنا اگر زن بیگانه باشد، واینکه ملاک تحقق جماع، دخول حشفه(قسمت جلویى آلت تناسلى مرد)یا به مقدار آن، و در حرمت دخترومادر زن، ودیگر احکام مصاهره که بر دخول مترتب است.

4 - این نوع جماع در حصول حلال شدن زن سه طلاقه کافى‏نیست، زیرا در اخبار آمده است که باید زن ومرد )عسیله( همدیگررا بچشند )کنایه از انزال در رحم زن است( پس در این حالت آمیزش‏جنسى باید از طریق طبیعى صورت پذیرد.

5 - بعید به نظر مى‏رسد که این کار از آمیزش جنسى واجب چهارماه یکبار، کفایت کند .

منبع : دفتر آیت الله سید محمد تقی مدرسی

 www.Riznews.persianblog.ir

 

نزدیکی با خانم ها از پشت از نظر آیات عظام چه حکمی دارد؟

آیات عظام: امام، بهجت، خامنه­ای، صافی، مکارم، نوری کراهت شدید دارد.

» امام خمینی، آیت الله نوری و آیت الله فاضل، تعلیقات العروه ج2، النکاح، الفصل الاول، م 1؛

» آیت الله صافی، توضیح المسائل مراجع، م 450؛

» آیت الله خامنه­ای، استفتاء س 419؛

» آیت الله مکارم، تعلیقات علی العروه، احکام الحیض، السابع و دفتر آیت الله بهجت.

/ 0 نظر / 41 بازدید