تهوع و استفراغ بعد از عمل های جراحی

Droperidolنیز با مقیاس بسیار زیادی تا به حال مصرف شده است .
داروهای خانواده فنوتیازین مثل پرفنازین و پروکلرپرومازین نیز به مقدار فراواندر طی سالیان متمادی مصرف شده است .
این داروها به خصوص در زمانی به کار گرفتهمی شوند که از مسکن های خانواده تریاک در طی بیهوشی استفاده شده باشد . مدت زماناثر این داروها از مدت زمان اثر داروهای مسکن مخدر کوتاه تر بوده و بنابراین دوزهایمکرر از این دارو های ضد استفراغ لازم است که مصرف شود .
در یک مطالعه تحقیقاتیکه روی متوکلوپروماید ، پرفنازین ، دروپریدول و اوندانسترون ( Ondansetron ) انجامشده است . بیماران انتخابی ، خانم هایی بوده اند که تحت اعمال بزرگ جراحی زنان قرارگرفته اند و مشخص شده است که پرفنازین داروی انتخابی ( و وریدی ) ضد استفراغ برایپیشگیری در این گروه بوده است .
داروهای آنتی موسکارینی مثل آتروپین یا هیوسینرا به عنوان پیشگیری از افزایش بزاق و ترشحات برونش ها و ایجاد برادیکاردی قبل ازعمل می توان به کار برد . این داروها به عنوان ضد استفراغ می توانند عمل کنند ولیبه خاطر زمان اثر کوتاهشان نسبت به مرفین ، نمی توانند کاملاً اثر استفراغ آورمرفین را از بین ببرند .
هیوسین را از راه پوست نیز به کار برده اند ( مالیدنپماد هیوسین یا گذاشتن  Hyosin Patch ) .
Cyclizine
آنتی هیستامینیکی است که بههمراه مخدرهای مسکن به عنوان  Premedication مصرف می شود و روی تهوع و استفراغ بعداز عمل موثر است .
پرومتازین به عنوان پیشگیری و درمان مصرف شده ولی به خاطر اثرآرام بخش و خواب آور شدید آن ، در بیماران کمتر مصرف می شود .
گزارشات متعددی درمورد مصرف کلونیدین به عنوانPremedication در بچه ها وجود دارد که روی استفراغ بعداز عمل موثر بوده است .
گفته شده که زنجبیل معادل متوکلوپرامید روی استفراغ هایبعد از عمل موثر است ولی در گزارشات بعدی هیچ گونه اثر مفیدی از آن دیده نشده است .
افدرین نیز برای این عارضه مصرف شده و گزارشات متناقضی در مورد آن وجود دارد .
گزارش شده است که تزریق وریدی پروپوفول روی استفراغ های بعد از اعمال جراحیموثر است .
تحقیقات و بررسی های جدید روی آنتاگونیست های گیرنده 5HT3 ( 5 - هیدروکسی تریپتامین 3 ) انجام شده است .
Ondansetron (
اندانسترون ) در پیشگیریو درمان تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی موثر بوده است ، تحقیقات بعدی نشان داد کهکه این دارو معادل متوکلوپرامید اثر دارد .
Granisetron
،Dolasetron وTropisetronاز خانواده آنتاگونیست های گیرنده 5HT3 بوده و مشابه Ondansetron رویتهوع و استفراغ بعد از اعمال جراحی موثر هستند .
تحقیقات زیادی در مورد استفادههمزمان چند داروی ضد استفراغ در پیشگیری و درمان انجام نشده است ، اگرچه Ondansetron و  Granisetron به همراه دگزامتازون مصرف شده و نتایج خوبی داشته است . همراهی دگزامتازون با داروهای آنتاگونیست گیرنده های 5HT3 اثر این داروها را تشدیدمی کند .
داروهای ضد تهوع و استفراغ مصرفی در پیشگیری و درمان استفراغ های بعداز اعمال جراحی عبارتند از :
1-   
آنتاگونیست های دوپامین مثل : متوکلوپرامایدو Domeperidone ، Droperidol و بعضی از داروهای خانواده فنوتیازین
2-   
کورتیکواستروئیدها مثل : دگزامتازون.
3-   
کانابینوئیدها ( مشتقات حشیش ) مثل : Malbilon.
4-   
بنزودیازپین ها ، مثل : لورازپام
5-   
آنتی هیستامین ها ،مثل : دیفن هیدرامین . آنتی هیستامین های غیر خواب آور ، مثل ترفنادین به علت نفوذبسیار کم در سیستم CNS اثر ضد تهوع و استفراغ ندارند .
6-   
آنتاگونیست هایگیرنده 5HT3 ، مثل : Ondansetron .

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..

/ 1 نظر / 4 بازدید
سینا مرندی

[گل][هورا][گل][هورا][گل][هورا][گل][هورا] همین حالا آماده تبادل لینک با شما هستم لینک زیر را با عنوان"استخدام بازاریاب با پورسانت 50 درصد" در پیوند یا همان لینکستان وبلاگ خود قرار دهید و به بنده اطلاع دهید تا لینکتان را حداکثر تا یک روز بعد قرار دهم. مرسی (لطفا دقیقا لینک زیر را اضافه فرمایید) www.tablighkar1.blogfa.com/post-19.aspx [گل][هورا][گل][هورا][گل][هورا][گل][هورا] سلام استخدام بازار یاب برای سایت تبلیغاتی www.tablighkar.com با پورسانت حداقل 50 درصد به صورت مستقیم برای شخص بازار یاب. به آدرس زیر مراجعه کنید www.tablighkar1.blogfa.com/post-19.aspx یا به ایمیل زیر پیام ارسال کنید تا توضیحات کامل خدمتتان ارائه شود. sinabin@gmail.com 09122897197 09356386894 09124786700 www.Tablighkar.com