کم خونی بعلت کمبودآهن

از دست دادن خون شایعترین علت ایجاد کم خونی فقرآهنمیباشد .مثلا” خانمهائیکه بمدت طولانی دچار افزایش مقدار خون عادت ماهانه می شوند ،یا کسانیکه بعلت زخم معده و اثنی عشر روزانه مقداری خون از دست میدهند در معرض ایننوع از کم خونی هستند .
دومین علت ایجاد این نوع کم خونی بعلت کاهش جذب یا کمبودآهن در رژیم غذایی میباشد . بیماریهایی که به جدار داخلی معده و روده صدمه میزنندباعث میشوند تا آهن بمقدار کمتری جذب شود .گاهی انجام عملهای جراحی خاص روی دستگاهگوارش باعث کاهش جذب آهن از روده می شود .( مثل برداشتن معده )مصرف کلسیم بمقادیرزیاد در رژیم غذائی روزانه باعث میشود که آهن به مقدار کمتری جذب شود مواد موجود درچای نیز باعث می شود تا آهنی که در سبزیجات وجود دارند جذب نشود ولی روی آهن موجوددر انواع گوشت اثری ندارد .
علائم :
علاوه بر علائم اصلی بیماری که باعث کمخونی شده است ، علائم زیر بعلت کم خونی پیدا می شود .خستگی و احساس ضعف ، رنگ پوستکم رنگ و پریده ، تنگی نفس با فعالیت های خفیف و در موارد شدید،  شکل ناخنها تغییرپیدا کرده و گود میشود . گاهگاهی گوشه های لب ترک خورده و زخم شده و زبان نیز سطحصافی پیدا کرده و بسیار قرمز میشود . اگر کمبود آهن شدید بوده و مدتی طول بکشد ،بیمار دچار نارسایی قلبی میشود ، زیرا قلب بعلت کمبود اکسیژن باید بمقدار بیشتریفعالیت کند و در نتیجه پس از مدتی نارسا میشود در بچه ها کاهش رشد و کم شدن دفاعبدن در مقابل عفونت نیز ایجاد میشود .
چه باید انجام داد ؟
پس از مراجعه بهپزشک و انجام آزمایشات لازمه درمان شروع می شود .همیشه باید علت کم خونی فقر آهنپیدا شود و از همه مهمتر ، سرطانهای دستگاه گوارش ، کنار گذاشته شود و ثابت شود کهبیمار سرطان ندارد .
کم خونی فقر آهن خیلی زود به درمان خوراکی با آهن جوابمیدهد .پس از چند هفته درمان با آهن ، باید مجددا” آزمایش خون انجام شود تا مشخصشود که کم خونی بهتر شده است یا خیر ؟
معمولا” نیازی به تزریق آهن پیدا نمی شود .( مگر درمواردی که آهن خوراکی عارضه گوارشی ایجاد کند ) نیاز روزانه : در یک مردبالغ روزی 8 میلی گرم و در خانمها 18 میلی گرم و در حین حاملگی 27 میلی گرم آهن درروز لازم است .
منابع آهن : بهترین منبع آهن در مواد غذایی مصرفی ما ، ماهیچه میباشد . در حبوبات و بعضی از سبزیجات موادی وجود دارد ( فیتات ) که مانع از جذب آهنمیشود. ویتامینباعث افزایش جذب آهن از روده میشود .
زیاده روی در مصرف آهن : چنانچه شخص سرخودو بدون وجودکمبود آهن ، از قرص های آهن استفاده کند آهن اضافه درسلولهای کبد ، پانکراس ، قلب و چشم رسوب کرده و به این اعضاء صدمه میزند . مصرفهمزمان آهن با جذب بسیاری از داروها مغایربوده و مانع جذب آنها میشود .
کدامغذاها آهن بمقدارکافی دارند : گوشت قرمز 2 میلی گرم درصد ، گوشت مرغ 2/1 میلی گرمدرصد ، 1 عدد موز 7/. میلی گرم ، ماهی 9/. میلی گرم درصد ، لوبیای پخته 3/. میلیگرم درصدآهن دارند  ،سبوس گندم 5/4 میلی گرم در 100، سیب زمینی 2/1 میلی گرم درصد . اسفناج پخته 5/1 میلی گرم ، انجیر خشک 10 عدد  4  میلی گرم  یک تخم مرغ 1 میلیگرم
راههای دفع آهن از بدن : بغیر از خونریزی بهر شکلی  که موجب میشود تا مقداریآهن از بدن خارج شود ، آهن از راه صفرا ، پوست و ادرار بمقادیر ناچیزی روزانه دفعمی شود بنابر این با مصرف نابجای قرص های حاوی آهن ، این ماده راهی برای خروج سریعاز بدن نداشته و در بافت های بدن رسوب میکند .
چرخه آهن در بدن : پس از ورود آهندر هموگلوبین ( ماده ایکه اکسیژن را حمل میکند ) و ورود هموگلوبین بداخل گلبولهایقرمز ، گلبولها بطور متوسط 120 روز عمر کرده و سپس توسط اعضای خاصی در بدن (مخصوصاطحال ) از جریان خون خارج شده و پس از تخریب ، آهن آن مجددا” برای ساخته شدنهموگلوبین در بدن بکار گرفته میشود .
فراموش نکنید (( آهن )) یکداروی تقویتینیست .

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..

/ 0 نظر / 9 بازدید