هیپوترمی و یخ زدگی از شایع‌ترین ...

وی تصریح کرد: علاوه بر سرما، رطوبت، باد، پلی‌سایتمی (پرخونی) ناشی از ارتفاع، کم آبی (دهیدراتاسیون) ، خستگی مفرط، لباس نامناسب، فشار روی اندام (مانند تنگی کفش)، مصرف دخانیات، تماس پوست با فلزات و از همه مهمتر بی‌اعتنایی به علایم اولیه و هشدار‌دهنده، از جمله علل و عوامل مهم در ایجاد یخ‌زدگی به شمار می‌روند. www.rizax.com  www.riznews.persianblog.ir   www.doctors.blogfa.com    www.doctors.blogfa.com
دبیر گروه ورزشکاران مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی در خصوص اینکه آگاهی از نحوه پیشگیری مهم‌تر از درمان است، گفت: برای پیشگیری از یخ‌زدگی اجتناب از قرار گرفتن طولانی در معرض هوای سرد، پوشش مناسب بدن به ویژه اعضای حساس مانند بینی، گوش و گونه، اجتناب از مصرف مواد محرک مانند کافئین، دخانیات و الکل در هوای سرد و تعویض فوری لباس خیس از جمله مواردی است که رعایت آن الزامی است.


دکتر  علیزاده درمان یخ‌زدگی را شامل درمان اولیه و ثانویه دانست و افزود: یخ‌زدگی در مراحل اولیه ممکن است با اقدامات ساده‌ای نظیر قرار دادن عضو درگیر زیر لباس خود فرد و تماس پوست با پوست مانند قرار دادن دست زیر بغل، برطرف شود. اما در موارد شدیدتر باید قبل از اینکه یخ عضو آب شود، مصدوم باید به جان پناه مناسبی انتقال یابد یا حداقل در معرض باد نباشد، همچنین مصدوم حتی‌ا‌لامکان راه نرود و با وسیله‌ای مثل برانکارد حمل شود و پوشش خیس و فلزات از قبیل ساعت و جواهرات به آرامی از عضو آسیب دیده دور شود.


وی ادامه داد: باید افراد غیر از کادر پزشکی از آب کردن عضو یخ زده خودداری کنند، مگر در مواردی که یخ عضو به طور ناقص آب شده باشد و یا اینکه رساندن فرد به محل واجد شرایط نیاز به زمان چند ساعته داشته باشد.
www.rizax.com  www.riznews.persianblog.ir   www.doctors.blogfa.com    www.doctors.blogfa.com

دکتر  علیزاده در توضیح روش گرم کردن عضو یخ زده گفت: عضو مبتلا در آب ‌٣٢ تا‌۴١ درجه سانتیگراد به نحوی که با ظرف تماس نداشته باشد غوطه‌ور‌ و در صورت عدم دسترسی به آب گرم، عضو یخ‌زده از طریق پوست به پوست گرم شود. همچنین بعد از گرم کردن عضو باید آن را با یک پوشش نرم ، خشک و سبک پوشانده، سپس با آتل بی‌حرکت کرده و مصدوم را سریعاً به مرکز درمانی مناسب رساند.

وی خاطر نشان کرد: در موقع انجام اقدامات اولیه، اجتناب از ماساژ عضو یخ زده، عدم استفاده از منابع حرارتی مستقیم مانند شعله آتش و بخار‌ها، قرار ندادن عضو داخل آب سرد، نترکاندن تاول‌ها و جلوگیری از برخورد مجدد مصدوم با سرمای شدید باید صورت گیرد.

Www.Tyekal.Com           

/ 0 نظر / 92 بازدید