استرس‌ روانی می‌تواند ترمیم زخم معده را به تأخیر‌اندازد

از این رو تعداد زیادی از این افراد علاوه بر سوءهاضمه به کولیت یا رودة تحریک پذیر نیز دچار می‌شوند.
دکتر دریانی گفت: میانگین زخم اثنی‌عشر بین 30 تا 40 سالگی است ضمن اینکه این زخم در مرد‌ان و در گروه خونی
O شایع‌تر است. گاهی زمینه‌های ژنتیک در ایجاد این زخم موثر است، به نحوی که مطالعات نشان می‌دهد 20 درصد این زخم‌ها می‌توانند جنبه ژنتیکی داشته باشند اما عامل عمده ایجاد این زخم عفونت با میکروب هلیکوباکترپیلوری است.
وی افزود: این موضوع برای نخستین بار توسط دکتر مارشال دراسترالیا کشف شد و بعد از کشف آن تحول بزرگی در درمان زخم اثنی‌عشر پدید آمد. از طرف دیگر، مطالعات نشان می‌دهد که تنها 10 درصد از افرادی که دارای این میکروب هستند دچار زخم‌ اثنی‌عشر می‌شوند و این نشان دهنده آن است که همه افرادی که این میکروب را دارند دچار زخم نمی شوند. وجود فاکتور‌های دیگراز قبیل زمینه‌های ارثی و یا مصرف دخانیات و خصوصیات خاص خود میکروب هلیکوباکترپیلوری نیز لازم است تا این میکروب در شخص ایجاد بیماری کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به بختیاری نیوز گفت: متاسفانه در کشور‌ ما حدود 80 درصد مردم در سن 50 سالگی آلوده به میکروب هلیکوباکتر پیلوری می‌شوند اما خوشبختانه همة این افراد دچار این بیماری نمی‌شوند.

این زخم در افراد با موقعیت اقتصادی و اجتماعی نامناسب وآلودگی میکروبی از شیوع بالاتری از زخم برخوردار می باشد، به طوری که در کشور‌های غربی این آلودگی میکروبی تنها در 20 درصد افراد جامعه دیده می‌شود و این در حالیست که در کشور‌ ما در 80 درصد افراد جامعه این آلودگی دیده می‌شود. از این رو می‌توان گفت مهم‌ترین عامل آلودگی به این میکروب پایین بودن سطح بهداشتی در جامعه است.

دکتر  دریانی با اشاره به نقش دارو‌ها در ایجاد زخم اثنی‌عشر گفت: مصرف برخی از دارو‌ها خصوصاً قرص‌های آسپرین، دارو‌های ضد التهابی غیراستروئیدی مانند بروفن و دیکلوفناک نقش موثری در ایجاد زخم اثنی عشر دارد. مطالعات نشان می‌دهد حدود 12 درصد افرادی که از این قرص‌ها استفاده می‌کنند دچار زخم اثنی‌عشر و 20 درصد از آنها نیز دچار زخم معده می‌شوند. بنابراین در مصرف این قرص‌ها به خصوص در افراد مسن که خطر ایجاد زخم بیشتر است بایستی احتیاط کامل صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا استرس می‌تواند در ایجاد زخم‌ موثر باشد گفت: معمولاً مشکلات استرسی در ایجاد زخم‌های پپتیک تأثیری ندارد اما اگر فردی دچار زخم اثنی‌عشر باشد وجود استرس‌های روانی و مشکلات زندگی می‌تواند ترمیم زخم را به تأخیر بیاندازد.

همچنین مصرف دخانیات نیز می‌تواند ترشح بی‌کربنات را در دوازدهه کاهش دهد. بی‌کربنات از لوزالمعده آزاد می‌شود و نقش آن مبارزه با اسیدی است که از معده وارد اثنی‌عشر می‌شود. حال اگر ماده‌ای مصرف کنید که آزاد شدن بی‌کربنات را مهار کند، اسیدی که از معده وارد اثنی‌عشر شده می‌تواند اثنی‌عشر را بسوزاند و ایجاد زخم کند و یا اینکه اگر کسی دچار زخم اثنی‌عشر باشد، کشیدن سیگار می‌تواند ترمیم زخم را به تأخیر بیاندازد.

دکتر  دریانی گفت: از علائم کلینیکی زخم‌های اثنی‌عشر می‌توان به درد درهنگام گرسنگی اشاره کرد که این درد با خوردن غذا بهبود می‌یابد. اما در حدود 20 درصد از موارد زخم‌های اثنی‌عشر می‌تواند کاملاً بدون درد باشد و افراد با عوارض این بیماری شامل استفراغ خونی، مدفوع سیاهرنگ و خونریزی گوارشی مراجعه می‌کنند. این موضوع به خصوص در افرادی که از قرص‌های ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده می‌کنند شایع‌تر است.

این فوق تخصص گوارش درباره تاثیر رژیم غذایی در درمان زخم‌های اثنی‌عشر گفت: برخلاف زمان‌های گذشته که بیمار را از خوردن بسیاری ازغذا‌ها منع می‌کردیم امروزه دیگر این روش مردود است و تنها به بیمار توصیه می‌شود تا از خوردن هر آنچه که باعث بروز مشکل دراومی‌شود پرهیز کند. همچنین در گذشته به بیماران توصیه می‌کردیم تا به جای سه وعده غذای روزانه شش وعده غذا صرف کنند اما امروزه ثابت شده که غذای زیاد باعث بیشتر آزاد شدن اسید معده خواهد شد بنابراین ضرورتی ندارد که تعداد وعده‌های غذایی بیماران افزایش یابد.

وی افزود: به دلیل اینکه بیش از 80 تا 85 درصد زخم‌های اثنی‌عشر بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری است از این رو با دو هفته درمان توسط آنتی‌بیوتیک‌های مناسب و دارو‌های کنترل کننده اسید معده بیمار بهبود می‌یابد. اگر بیماری دچار عوارض ناشی از زخم شده باشد بهتراست شش هفته پس از شروع درمان، تستی انجام دهیم تا از بهبودی کامل بیمار و از بین رفتن میکروب مطمئن شویم. معمولاً توصیه می‌شود برای این‌کار از تست تنفسی یا آزمایش مدفوع استفاده شود.

دکتر  دریانی گفت: متاسفانه این بیماری در افرادی که دچار نارسایی کبد یا کلیه و یا پرکاری پاراتیروئید هستند بیشتر دیده می‌شود. همچنین افرادی مبتلا به بیماری‌های تنفسی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به زخم اثنی‌عشر قرار دارند.

Www.Tyekal.Com                

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید