تغذیه با شیر مادر قسمت دوم - اخبار و اطلاعات پزشکی - متافیزیک

منوي اصلي
صفحه اول
پست الکترونيک
آرشيو مطالب
تماس با ما

نویسندگان
  سورنا گل سفیدی


موضوعات
  مقالات پزشکی(٤٥٥)
  بانک اطلاعات بیماریها(۳٠٤)
  اخبار پزشکی - سلامت(۱٧٠)
  روانشناسی(۱٠۸)
  تغذیه(۱٠٧)
  مسائل زنانه(٩٧)
  سلامت جامعه(٩۳)
  سلامت جنسی(٧٦)
  بارداری-نوزاد-کودک(٧٥)
  سرطان ها(٤۱)
  مسائل مردانه(۳٤)
  قلب(۳۳)
  پوست و مو(٢٩)
  بیماریهای زنانه(٢۸)
  جوانان و نوجوانان(٢٧)
  خانواده و ازدواج(٢٧)
  آرایش و زیبایی(٢٥)
  سالمندان(٢٤)
  مشکلات تنفسی و ریه(٢٤)
  موفقیت(٢۳)
  رژیم های لاغری(٢۳)
  توصیه های کوتاه پزشکی(٢٠)
  آنچه مردان باید درمورد زنان بدانند(۱۸)
  ورزش و آسیب های ورزشی(۱٧)
  مغز و اعصاب(۱٧)
  داروها(۱٦)
  استرس(۱٥)
  تغذیه نوزادان(۱٤)
  تغذیه در بیماریها(۱٤)
  بیمارهای استخوان و مفاصل(۱۳)
  خواص میوه ها وسبزیجات(۱٢)
  مشکلات چشمی(۱٢)
  رژیم درمانی(۱٢)
  ضدبارداری!(۱۱)
  گیاهان دارویی(۱٠)
  دندانپزشکی(٩)
  مشکلات غدد(٩)
  مد و مسائل زندگی(۸)
  تومور(۸)
  آنچه زنان باید درمورد مردان بدانند !(٦)
  مقالات پزشکی به زبان انگلیسی(٥)
  دیابت(٥)
  مشکلات گوش و شنوایی(٤)
  بیماریهای مشترک انسان و دام(۳)
  ایدز(٢)
  سرگرمی(٢)
  شخصیت(٢)
  احکام پزشکی - شرعی(٢)
  جراحی پلاستیک(٢)
  زوج های جوان(٢)
  همکاری(۱)
  طب مکمل(۱)
  حجامت(۱)
  دام(۱)
  موفق(۱)
  بیماریهای مثانه(۱)
  پرسش و پاسخ پزشکی(۱)
  افزایش بازدید سایت ها و وبلاگ های پزشکی(۱)
  تبادل خبرخوان پزشکی(۱)
  سلامتی در خانواده(۱)
  آمار پزشکی(۱)
  تداخل دارویی(۱)
  اعتیاد و مواد مخدر(۱)
  طب سنتی بختیاری(۱)

جستجوگر

Google
در سايت
در اينترنت

تابلو گفتمان زنده

با توجه به پاسخگويي به بيش از 20هزار سوال تاكنون ، بخش پاسخگويي در حال حاضر غير فعال مي باشد . لطفا از جستجوگر پاسخ ها براي دريافت پاسخ خود استفاده نموده و سوال ارسال نكنيد .

Google
در آرشيو پاسخ ها
در اينترنت

عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ، آخرين اخبار را در ايميل خود دريافت كنيد

Powered by WebGozar


آرشیو ماهانه
  دی ۸۸
  آذر ۸۸
  امرداد ۸۸
  تیر ۸۸
  فروردین ۸۸
  اسفند ۸٧


 

  تبليغات


  تغذیه با شیر مادر قسمت دوم

تغذیه با شیر مادر قسمت دوم

انتقال HIVبه خوبی شناخته شده است و بهتر است مادری که به HIV  آلوده است به فرزندش شیر ندهد. WHO توصیه کرده است که اگر شیر کمکی در  دسترس نیست ،بهترست که مادر به شیر دادن ادامه دهد و اگر شیر کمکی مناسبی در  دسترس است ،شیر دادن را قطع نماید . ولی این با ور وجود دارد که در کشورهای جهان سوم خطر شیر کمکی بیشتر از احتمال خطر انتقال HIV میباشد .
سیتو مگا لو ویروس ، ویروس انسانی لنفو ترو پیک T.cell نوع  یک ، ویروس آبله ، ویروس هپاتیت B و ویروس تبخال را در شیرمادر پیدا کرده اند در بین این ویروسها ، ویروس سیتومگال از همه بدتر است و3/2 بچه هائیکه در بدو تولد از نظر آزمایشات CMV منفی هستند چنانچه از شیر مادر استفاده کنند ،دچار عفونت میشوند .این عفونت در بچه ها ی ترم ، علامت نداشته و در بچه ها ی پره ترم خطر همیشه وجود دارد . احتمال انتقال سایر ویروسها توسط شیر مادر بعید بنظر میرسد ولی بهتر است مادری که دچار تبخال شده است از شیر دادن خود داری کند . اگر چه در شیر مادر مبتلا ، ویروس هپاتیت B دیده شده است ولی راه انتقال در زمان زایمان است . واکسیناسیون نوزاد در همان 24 ساعت اول تولد بهمراه ایمن گلوبین B وادامه برنامه واکسیناسیون مانع از ابتلای نوزاد خواهد شد .
بیشتر خانمها اگر بلافاصله پس از زایمان تشویق شده وتوصیه های لازم را  دریافت کنند ،با موفقیت میتوانند به فرزندشان  شیر بدهند. در سه ماه آخر دوران حاملگی ، بهترست که پزشک مر بوطه با خانم باردار صحبت کرده  ومزایای شیر مادر را به اوتوضیح دهد و بسیاری  از مادرانی که دو  دل  هستند وهنوز تصمیمی برای نوع تغذیه فرزندشان در نظرنگرفته اند با گرفتن توضیحات کافی مایل به تغذیه نوزادخود با شیر مادر میشوند .


مادری میتواند به فرزندش شیر کافی بدهد که خودش سلامت کامل و تغذیه خوبی داشته و به مقدار کافی بتواند استراحت کند و مضطرب نباشد . اگر نوک پستان فرورفته باشد در ابتدا چند روزی قبل از زایمان باید از پمپ استفاده کند . اگر رژیم غذایی مادر کنترل شده باشد ، لزوما” وزن مادر کمتر یا بیشتر نخواهد شد . شیر دادن موجب میشود تا رحم هر چه زودتر به اندازه سابق خود برگردد و وزن مادر  نیزکاهش پیدا کرده و به وزن سابق خود  برگردد . به مادر باید اطمینان داد که شکل پستان با بستن سینه بند مناسب تغییر نخواهد کرد .
بهترین محرک برای ترشح شیر در انسان ، خالی کردن منظم وکامل پستان ها میباشد ،بطور مثال درچند روز اول بعد از زایمان که میزان شیر و ترشح آن کم میباشد ، مادر باید مرتبا ومکررا” به نوزاد شیر بدهد تا این سیکل براه بیفتد .
شیردادن هرچه زودتر باید شروع شود .بمحض اینکه مادر و نوزاد شرایط مناسب را پیدا کردند ، شیردادن شروع میشود .باید سعی شود از زمان تولد تا شروع شیر دادن یکساعت بیشتر نگذرد .نوزاد باید هر سه ساعت یکبار نزد مادر آورده شده و شروع به شیرخوردن کند . ( حتی شب تا صبح) . زمانیکه ترشح واقعی و کامل شیر شروع شود ، باسعی و همت مادر میزان شیر روبه افزایش خواهد گذاشت .
نوک پستانها باید مرتبا” کنترل شوند با شروع کوچکترین درد و حساسیت درمان باید شروع شود که تا ضایعه بزرگتری در آن ایجاد نشود . بهترست که نوک پستانها در هوای آزاد باشند و به آنها لانولین خالص مالیده شود وصابون زده نشود ، از الکل نباید استفاده شود .نوک پستانها خشک نگهداشته شود و چنانچه در آنها حساسیت و یا زخم و ترکی ایجاد شود ، بعلت شیر ندادن ، نوزاد حریص شده و با مکیدن آنها و فشار بیشتر ، زخم را بزرگتر میکند ، در اینحالت از حفاظ نوک سینه باید استفاده کرد .
دو هفته اول بعد از تولد مهمترین زمان برای شیر دادن مادر به نوزاد می باشد ، افزایش وزن روزانه نوزاد نشان دهنده کافی بودن میزان شیر است ، تا جائیکه امکان داشته باشد از شیر کمکی نباید استفاده کرد زیرا باعث میشود تا برنامه شیر مادر از بین برود . چنانچه مادر در هفته های اول با مسئله شیر دادن مشکل داشته باشد میتواند شیرش را بدوشد و با شیشه به نوزاد بدهد و بعد از رفع شدن مشکل ( مثل اضطراب و نا آگاهی در طرز شیر دادن و غیره ) میتواند شیر دادن را شروع کند . هر چه مادر شیر بیشتر بدهد ، تولید شیرش بیشتر خواهد شد و اگر شیرش بسیار زیاد باشد میتواند آنرا دوشیده و تا 24 ساعت در یخچال یا تا یکماه در فریزر نگهدارد تازمانهایی که مادر در دسترس نیست از آن استفاده شود . اینکار مادر را آ زاد میکند که چند ساعتی در بیرون از منزل باشد .
روحیه شاد و فکر آزاد برا ی شیر دادن از واجبات میباشد . مادرها فکر میکنند اگر نوزادشان گریه میکند یا خواب آلود است یا خرخر میکند و یا شیر را بر میگرداند ، یک ناراحتی دارد ولی شاید این مسئله بخاطر کم بودن شیر مادر باشد .

منبع : بیماریهای اطفال نلسون 2004

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..

 +| نوشته شده توسط سورنا گل سفیدی در ۱۳۸٧/۱٢/۱٥ و ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ  نظرات ()    


: معرفی این مطلب به دوست خود
نام دوست :
ایمیل دوست :
نام شما :
ایمیل شما :

  آخرين نوشته ها


درباره


دارم درمورد اینکه چی توی پروفایلم بنویسم فکر می کنم !


لینکستان
آدرس قدیمی

http://riznews.persianblog.ir/post/227/


تبليغات

لينك باكس تبليغاتي

آمارگير

لينك Rss

نظر سنجي


رنكينگ گوگل


My blog is worth $15,242.58.
How much is your blog worth?طراح سايت : مــهدي رحيــمي

All Rights Reserved 2006-2007

www.google.com www.yahoo.com www.iranhealers.com www.msn.com www.alexa.com www.amazon.com