حاملگی پر خطر - اخبار و اطلاعات پزشکی - متافیزیک

منوي اصلي
صفحه اول
پست الکترونيک
آرشيو مطالب
تماس با ما

نویسندگان
  سورنا گل سفیدی


موضوعات
  مقالات پزشکی(٤٥٥)
  بانک اطلاعات بیماریها(۳٠٤)
  اخبار پزشکی - سلامت(۱٧٠)
  روانشناسی(۱٠۸)
  تغذیه(۱٠٧)
  مسائل زنانه(٩٧)
  سلامت جامعه(٩۳)
  سلامت جنسی(٧٦)
  بارداری-نوزاد-کودک(٧٥)
  سرطان ها(٤۱)
  مسائل مردانه(۳٤)
  قلب(۳۳)
  پوست و مو(٢٩)
  بیماریهای زنانه(٢۸)
  جوانان و نوجوانان(٢٧)
  خانواده و ازدواج(٢٧)
  آرایش و زیبایی(٢٥)
  سالمندان(٢٤)
  مشکلات تنفسی و ریه(٢٤)
  موفقیت(٢۳)
  رژیم های لاغری(٢۳)
  توصیه های کوتاه پزشکی(٢٠)
  آنچه مردان باید درمورد زنان بدانند(۱۸)
  ورزش و آسیب های ورزشی(۱٧)
  مغز و اعصاب(۱٧)
  داروها(۱٦)
  استرس(۱٥)
  تغذیه نوزادان(۱٤)
  تغذیه در بیماریها(۱٤)
  بیمارهای استخوان و مفاصل(۱۳)
  خواص میوه ها وسبزیجات(۱٢)
  مشکلات چشمی(۱٢)
  رژیم درمانی(۱٢)
  ضدبارداری!(۱۱)
  گیاهان دارویی(۱٠)
  دندانپزشکی(٩)
  مشکلات غدد(٩)
  مد و مسائل زندگی(۸)
  تومور(۸)
  آنچه زنان باید درمورد مردان بدانند !(٦)
  مقالات پزشکی به زبان انگلیسی(٥)
  دیابت(٥)
  مشکلات گوش و شنوایی(٤)
  بیماریهای مشترک انسان و دام(۳)
  ایدز(٢)
  سرگرمی(٢)
  شخصیت(٢)
  احکام پزشکی - شرعی(٢)
  جراحی پلاستیک(٢)
  زوج های جوان(٢)
  همکاری(۱)
  طب مکمل(۱)
  حجامت(۱)
  دام(۱)
  موفق(۱)
  بیماریهای مثانه(۱)
  پرسش و پاسخ پزشکی(۱)
  افزایش بازدید سایت ها و وبلاگ های پزشکی(۱)
  تبادل خبرخوان پزشکی(۱)
  سلامتی در خانواده(۱)
  آمار پزشکی(۱)
  تداخل دارویی(۱)
  اعتیاد و مواد مخدر(۱)
  طب سنتی بختیاری(۱)

جستجوگر

Google
در سايت
در اينترنت

تابلو گفتمان زنده

با توجه به پاسخگويي به بيش از 20هزار سوال تاكنون ، بخش پاسخگويي در حال حاضر غير فعال مي باشد . لطفا از جستجوگر پاسخ ها براي دريافت پاسخ خود استفاده نموده و سوال ارسال نكنيد .

Google
در آرشيو پاسخ ها
در اينترنت

عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ، آخرين اخبار را در ايميل خود دريافت كنيد

Powered by WebGozar


آرشیو ماهانه
  دی ۸۸
  آذر ۸۸
  امرداد ۸۸
  تیر ۸۸
  فروردین ۸۸
  اسفند ۸٧


 

  تبليغات


  حاملگی پر خطر

حاملگی پر خطر

در صورتیکه حاملگی میزان خطراتش برای مادر و جنین از حد معمول بالاتر باشد ، حاملگی پر خطر محسوب میشود. حاملگی در اکثر خانمهای باردار معمولا”‌بخوبی پیش میرود و گاهگاهی با عوارض کوچکی مثل خستگی یا ورم قوزک پا همراه میشود . اگر چه که حاملگی با  خطراتی همراهست ولی امکان مرگ مادر یا جنین و یا هر دو بسیار کم است .خطر مرگ و میر در بعضی شرایط بالا میرود . بعضی خانمها در حین حاملگی در معرض مسایل و خطراتی قرار میگیرند ویکی از اقداماتی که باید انجام شود ، مشخص کردن این افراد میباشد تا اقدامات و احتیاطات درمانی بیشتری برای حفظ آنها انجام شود.
موارد متعددی از عوامل خطر زا وجود دارند که حاملگی را پر خطر میکنند . خانمهای زیر 15 یا بالای 35 سال ، امکان دارد که در حین حاملگی در معرض خطر قرار گیرند ، خانمهائیکه ساختمان بدنی کوچک دارند نیز در معرض خطر هستند . سایر مسایلی که میتوانند عامل خطری برای یک خانم حامله باشند عبارتندازنوع زندگی،سیگارکشیدن،سابقه وجود عارضه در حاملگی قبلی و وجود بیماریهای موجود فعلی .


خانمهائیکه زیر 15 سال سن دارند و حامله میشوند ، امکان دارد که دچار زایمان زودرس شوند . درحقیقت طول نرمال زمان حاملگی 40 هفته میباشد و اگر زایمان زودتر از هفته 37 شروع شود،حاملگی زودرس تلقی میشود . این خانمهای حامله کم سن همچنین در معرض ابتلا به مسمومیت حاملگی بمقدار بیشتر نیز هستند که در این حالت پاها مخصوصاقوزک پاها و دستها ورم کرده و وزن خانم حامله بعلت تجمع مایع در بدن ، زیادتر ازحد معمول شده و سردرد نیز ایجاد میشود . اختلال در بینائی ، استفراغ ، دردهای شکمی و افزایش فشار خون وتشنج در مراحل پیشرفته تر پیدا میشوند خانمهایی که در بالای سن 35 سالگی حامله میشوند نیز امکان دارد که بیماریهای مختلفی را از قبل از حاملگی داشته باشند مثل فیبروم رحم یا مرض قند که این عوامل ، حاملگی را پر خطر میکنند . این خانمها هم بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت آبستنی بوده و اگر دیابت هم نداشته باشند امکان دارد بعلت ایجاد حاملگی دچار مرض قند  در خانم حامله میشود که این رقم در خانمهای بالای 35 ساله که حامله میشوند افزایش می یابد وجود مرض قند در حین حاملگی باعث می شود تا خانم حامله دچار عوارض متعددی شود .
خانمهائی که در سنین بالای 35 سال حامله میشوند امکان دارد که فرزندشان دچار عارضه کروموزومی شده و بچه اصطلاحا” ((‌مونگول )) یا عقب افتاده بدنیا بیاید. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که به این بچه ها دیگر مونگول گفته نشده و به این بیماری ژنتیک ( بیماری  داون ) گفته میشود . هر چه سن مادر و پدر  در حین حاملگی بالاتر باشد امکان ایجاد سندروم داون و عقب ماندگی ذهنی و جسمی جنین بیشتر میشود .چنانچه مادر 20 ساله باشد امکان پیدایش این بیماری ژنتیک یک مورد در 500 مورد حاملگی بوده و چنانچه خانم حامله 40 ساله باشد این امکان یک مورد در 100 حاملگی ( 5 بار بیشتر( می شود . خانمهائیکه اندام کوچک دارند ، احتمالا” لگن کوچکی نیز داشته و اگر اتفاقا” جنین بزرگتر از معمول باشد ، زایمان مشکل یا غیر ممکن می شود .
خانمهائیکه در موقع حاملگی وزنشان از 47 کیلوگرم کمتر است ، معمولا” نوزادای با وزن کمتر از معمول بدنیا میآورند و بالعکس خانمهائیکه چاق بوده و وزنشان زیاد است در معرض گرفتاری به بیماری مرض قند بوده و بهمین علت ممکنست نوزادی با اضافه وزن زیاد بدنیا بیاورند و علاوه بر این خطر پیدایش افزایش فشارخون نیز در این خانمهای چاق بیشتر میباشد .
خانمهائیکه تغذیه بدی دارند ، سیگار میکشند و الکل یا دارو مصرف میکنند ، همگی در معرض خطر بوده و امکان سقط جنین یا زایمان زودرس در این خانمها بیشتر است و گاهی جنین در داخل رحم بخوبی رشد و تکامل پیدا نمی کند .
خانمهائیکه در طی حاملگی قبلی خود زایمان زودرس و یا زایمان بچه مرده داشته اند امکان دارد که در حاملگی بعدی خود نیز همان مسایل قبلی را                    پیدا کنند .
خانمهائیکه در حاملگی قبلی نوزادی با وزن کم را بدنیا آورده اند نیز امکان دارد در حاملگی بعدی نوزادی با وزن کم پیدا کنند .
بیماریهائی که پیش یک خانم حامله از ابتدای حاملگی وجود دارند نیز میتوانند حاملگی را پرخطر کنند ، مثل مرض قند که میتواند موجب زایمان زودرس و عفونتهای ادراری بشود. صرع نیز در خانمهای حامله میتواند ، حاملگی را پر خطر کند . خانمی که فشار خون دارد و حامله میشود ، معمولا” نوزادی با وزن کمتر از معمول بدنیا میآورد.
خانمهائیکه دچار بیماری آسم هستند معمولا” بدنبال حاملگی ، بیماریشان بهبودی نسبی پیدا می کند .
پس حتما” بلافاصله پس از آگاهی از بارداری خود به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید در اولین مراجعه بشما بعد از حاملگی به پزشک یا ماما ، از شما سوالات دقیق و معاینه کافی انجام شده و برای شما پرونده تشکیل می شود واگر حاملگی پر خطر داشته باشید باید در فواصل کوتاهتری برای معاینه و بررسی مراجعه کنید تا پزشک مطمئن شود که مسیر حاملگی سیر طبیعی داشته و جنین و مادر در خطر نیستند . آزمایشات خون و ادرار مرتبا” انجام میشود تا اگر عارضه ای مثل بالا رفتن قند خون ، عفونت و پروتئین در ادرار ، پیدا شده باشد فورا”‌درمانهای لازمه انجام شود . فشار خون مرتبا” باید کنترول شود .
در خانمهائیکه امکان دارد که فرزندشان با عارضه ژنتیکی بدنیا بیاید ، آزمایشات تخصصی در صورت نیاز انجام میشود تا مشخص شود که آیا جنین ایراد ژنتیکی دارد یا خیر ؟
در حین حاملگی میتوان بتوسط سونوگرافیهای متعدد و در زمانهای مختلف از سلامت جنین و جفت آگاه شد و انجام این آزمایش در خانمهای حامله عارضه ای ایجاد نمی کند .
با بررسی دقیق و مرتب خانمهای حامله و مخصوصا” خانمهایی که در معرض خطر هستند ، بیشتر مسایل دوران حاملگی قابل کنترول و درمان میباشد اگر چه با مدرن ترین امکانات درمانی بازهم ممکنست مشکلات بزرگی ایجاد شود .


منبع: Family health 2000

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..+| نوشته شده توسط سورنا گل سفیدی در ۱۳۸٧/۱٢/۱٥ و ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ  نظرات ()    


: معرفی این مطلب به دوست خود
نام دوست :
ایمیل دوست :
نام شما :
ایمیل شما :

  آخرين نوشته ها


درباره


دارم درمورد اینکه چی توی پروفایلم بنویسم فکر می کنم !


لینکستان
آدرس قدیمی

http://riznews.persianblog.ir/post/227/


تبليغات

لينك باكس تبليغاتي

آمارگير

لينك Rss

نظر سنجي


رنكينگ گوگل


My blog is worth $15,242.58.
How much is your blog worth?طراح سايت : مــهدي رحيــمي

All Rights Reserved 2006-2007

www.google.com www.yahoo.com www.iranhealers.com www.msn.com www.alexa.com www.amazon.com