سرفه - اخبار و اطلاعات پزشکی - متافیزیک

منوي اصلي
صفحه اول
پست الکترونيک
آرشيو مطالب
تماس با ما

نویسندگان
  سورنا گل سفیدی


موضوعات
  مقالات پزشکی(٤٥٥)
  بانک اطلاعات بیماریها(۳٠٤)
  اخبار پزشکی - سلامت(۱٧٠)
  روانشناسی(۱٠۸)
  تغذیه(۱٠٧)
  مسائل زنانه(٩٧)
  سلامت جامعه(٩۳)
  سلامت جنسی(٧٦)
  بارداری-نوزاد-کودک(٧٥)
  سرطان ها(٤۱)
  مسائل مردانه(۳٤)
  قلب(۳۳)
  پوست و مو(٢٩)
  بیماریهای زنانه(٢۸)
  جوانان و نوجوانان(٢٧)
  خانواده و ازدواج(٢٧)
  آرایش و زیبایی(٢٥)
  سالمندان(٢٤)
  مشکلات تنفسی و ریه(٢٤)
  موفقیت(٢۳)
  رژیم های لاغری(٢۳)
  توصیه های کوتاه پزشکی(٢٠)
  آنچه مردان باید درمورد زنان بدانند(۱۸)
  ورزش و آسیب های ورزشی(۱٧)
  مغز و اعصاب(۱٧)
  داروها(۱٦)
  استرس(۱٥)
  تغذیه نوزادان(۱٤)
  تغذیه در بیماریها(۱٤)
  بیمارهای استخوان و مفاصل(۱۳)
  خواص میوه ها وسبزیجات(۱٢)
  مشکلات چشمی(۱٢)
  رژیم درمانی(۱٢)
  ضدبارداری!(۱۱)
  گیاهان دارویی(۱٠)
  دندانپزشکی(٩)
  مشکلات غدد(٩)
  مد و مسائل زندگی(۸)
  تومور(۸)
  آنچه زنان باید درمورد مردان بدانند !(٦)
  مقالات پزشکی به زبان انگلیسی(٥)
  دیابت(٥)
  مشکلات گوش و شنوایی(٤)
  بیماریهای مشترک انسان و دام(۳)
  ایدز(٢)
  سرگرمی(٢)
  شخصیت(٢)
  احکام پزشکی - شرعی(٢)
  جراحی پلاستیک(٢)
  زوج های جوان(٢)
  همکاری(۱)
  طب مکمل(۱)
  حجامت(۱)
  دام(۱)
  موفق(۱)
  بیماریهای مثانه(۱)
  پرسش و پاسخ پزشکی(۱)
  افزایش بازدید سایت ها و وبلاگ های پزشکی(۱)
  تبادل خبرخوان پزشکی(۱)
  سلامتی در خانواده(۱)
  آمار پزشکی(۱)
  تداخل دارویی(۱)
  اعتیاد و مواد مخدر(۱)
  طب سنتی بختیاری(۱)

جستجوگر

Google
در سايت
در اينترنت

تابلو گفتمان زنده

با توجه به پاسخگويي به بيش از 20هزار سوال تاكنون ، بخش پاسخگويي در حال حاضر غير فعال مي باشد . لطفا از جستجوگر پاسخ ها براي دريافت پاسخ خود استفاده نموده و سوال ارسال نكنيد .

Google
در آرشيو پاسخ ها
در اينترنت

عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ، آخرين اخبار را در ايميل خود دريافت كنيد

Powered by WebGozar


آرشیو ماهانه
  دی ۸۸
  آذر ۸۸
  امرداد ۸۸
  تیر ۸۸
  فروردین ۸۸
  اسفند ۸٧


 

  تبليغات


  سرفه

سرفه

سرفه یک مکانیسم فیزیولوژیک مهم حفاظتی میباشد، اما ممکن است علامتی از یک بیماری موجود باشد مثل آسم ، برگشت غذا از معده به مری و وجود ترشح پشت حلق باشد . درمان عامل ایجاد کننده سرفه باعث قطع سرفه میشود و گاهی علت خاصی پیدا نشده و درمان فقط علامتی میباشد . انتخاب راه درمان بستگی به نوع سرفه دارد ، یعنی که آیا سرفه بهمراه خلط است یا نیست ؟
سرفه خشک :
این سرفه اغلب بهمراه سرماخوردگی ها دیده میشود و اثر مفیدی برای بیمار ندارد و استفاده از روشهای کم کردن سرفه باعث راحتی نسبی نزد بیمار میشود ، بخصوص در اوقات شب و استراحت بیمار.
درمیان داروهای کم کننده سرفه کدئین ودکسترومتورفان عوارض جانبی کمتری نسبت به کدئین دارند و احتمالا” این دو دارو در درمان سرفه های شدید زیاد موثر نیستند . کدئین و داروهای مخدر مشابه آن بعنوان داروی ضد سرفه در بچه ها نباید مصرف شوند ، بخصوص اگر بچه زیر یک سال داشته باشد .
آنتی هیستامین های خواب آور مثل دیفن هیدرامین گاهگاهی بعنوان تسکین دهنده سرفه بهمراه چند داروی دیگر مصرف میشود و یکی از اثرات اینداروها کم کردن انتقال موج عصبی در راههای کولینرژیک بوده و اثر دیگر آنها روی سرفه بخاطر اثر آرامبخش آنها میباشد . آنتی هیستامین ها ترشحات بینی را کاهش داده و بعلت کم کردن ترشحات پشت حلق میتوانند سرفه را کم کنند ، بخصوص اگر سرفه علت آلرژیک هم داشته باشد . ولی باید در نظر داشت که آنتی هیستامین ها در درمان سرفه خلط دار نباید بکار رود،زیرا باعث غلیظ شدن ترشحات و در نتیجه چسبندگی آن و گیرکردن در سیستم تنفسی میشود . اثر آرامبخش آنها در روز یکی از مضرات اینداروها بوده ولی استفاده از آنها در شب علاوه بر کاهش سرفه بعلت خواب آور بودن موجب آرامش بیشتر بیمار میشوند .


داروهای نرم کننده احتمالا”بطور غیر مستقیم روی سرفه اثر میکنند ، زیرا با ایجاد یک پوشش حفاظتی روی اعصاب حسی حنجره موجب کاهش موجهای تحریکی سرفه می شوند .گلیسرول ، عسل و شربت قند جزء این داروها هستند .
برای درمان سرفه های بسیار شدید ، یک داروی ضد سرفه قوی مثل مرفین مورد نیاز است ( مثل مراحل انتهایی تومورهای ریه ) و این درمان برای سرفه های معمولی ، معقول بنظر نمیرسد .
بیحس کننده های موضعی مثل لیدوکائین را میتوان با تنفس کردن وارد ریه کرد و اینکار در درمان سرفه های بسیار شدید که با دارو کنترول نمی شود  ( مثل تومورهای بدخیم )مورد استفاده قرار می گیرد ، در اینجا گیرنده های تحریک کننده با دارو بلوک میشوند ولی با اینکار تمامی رفلکسهای حفاظتی ریوی بلوکه شده و ممکنست که اسپاسم برونش ایجاد کند و چنین درمانی باید با احتیاط بسیار زیاد و در بیماران خاص بکار رود . با این روش رفلکس بلع نیز ممکنست تا مدتی از دست برود .
سرفه خلط دار:
در اینجا سرفه با خلط همراه است . اینحالت ممکنست بهمراه برونشیت مزمن ،‌برونشکتازی یا در بیماری فیبروزکیستیک ریه دیده شود . در این موارد از بین بردن رفلکس سرفه کار صحیحی نیست زیرا سرفه باعث میشود که راههای هوایی پاک شوند ولی داروهای خلط آور را در این موارد میتوان مصرف کرد ، چون باعث افزایش ترشح شده و عبور خلط را آسان میسازند ( درمواردی که خلط غلیظ است ) . بسیاری از محققان معتقدند که داروهای خلط آور هیچ ارزشی نداشته و با دارونما ( PLACEBO ) فرقی ندارند .
داروهایی که بطور شایع بعنوان خلط آور مصرف میشوند عبارتند از املاح آمونیوم ، گایافنزین،  ایپکاوسیترات سدیم . ید هم گاهگاهی مورد استفاده قرار می گیرد .
ولی در مورد بی خطر و سلامت بودن این دارو بحث زیاد است زیرا باعث وقفه کار تیروئید میشود ( با مصرف طولانی ) ، مشخصا” ید را به بچه ها ، جوانان ، خانمهای حامله و بیمارانی که گواتر دارند نباید داد .
داروهای موکولیتیک میتوانند غلظت و کشش سطحی و ساختمان خلط را تغییر بدهند و بیماران اظهار میدارند که بهتر شده اند ولی در بررسی عملکرد ریه هیچگونه تغییری مشاهده نمی شود . مواد موکولیتیک مورد مصرف عبارتند از اسیتل سیستئین ، برم هگزین ،کربوسیستئین MECYSTEINE دارویی بنام DORNASE ALFA   نیز در دسترس است که در بیمارانی که فیبروزکیستیک ریه دارند مصرف میشود . در تئوری ، موکولی تیک ممکنست که سد محافظ جدار معده را که از موکوس ساخته شده  خراب کرده و موجب زخم معده شود ، بنابر این مصرف آن در بیمارانیکه سابقه اولسردارند باید با احتیاط انجام شود .
مواد هیدراته کننده باعث میشوند تا مخاط ریه آب جذب کرده و نرم شود ، اینکار به آسانی با تنفس بخار آب قابل انجام است ، اضافه کردن موادی مثل منتول ، بنزوئین و اسانس های مختلف بنظر میرسد که فایده ای نداشته باشند .

 تنفس ذرات ریز آب ، سدیم بیکربنات ، کلرورسدیم ، سورفکتانت و آنزیمهای پروتئولیتیک مثل سالبوتامول و IPATROPIUM  ، سرفه هایی که منشاء اسپاسم برونش دارند را بهبودی می بخشند و در شکل های دیگر سرفه اثری ندارند و در افراد غیر آسماتیک توصیه شده است که مصرف نشوند.

منبع : فارماکولوژی مارتیندیل2005

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..

 +| نوشته شده توسط سورنا گل سفیدی در ۱۳۸٧/۱٢/۱۱ و ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ  نظرات ()    


: معرفی این مطلب به دوست خود
نام دوست :
ایمیل دوست :
نام شما :
ایمیل شما :

  آخرين نوشته ها


درباره


دارم درمورد اینکه چی توی پروفایلم بنویسم فکر می کنم !


لینکستان
آدرس قدیمی

http://riznews.persianblog.ir/post/227/


تبليغات

لينك باكس تبليغاتي

آمارگير

لينك Rss

نظر سنجي


رنكينگ گوگل


My blog is worth $15,242.58.
How much is your blog worth?طراح سايت : مــهدي رحيــمي

All Rights Reserved 2006-2007

www.google.com www.yahoo.com www.iranhealers.com www.msn.com www.alexa.com www.amazon.com