زردی نوزادی - اخبار و اطلاعات پزشکی - متافیزیک

منوي اصلي
صفحه اول
پست الکترونيک
آرشيو مطالب
تماس با ما

نویسندگان
  سورنا گل سفیدی


موضوعات
  مقالات پزشکی(٤٥٥)
  بانک اطلاعات بیماریها(۳٠٤)
  اخبار پزشکی - سلامت(۱٧٠)
  روانشناسی(۱٠۸)
  تغذیه(۱٠٧)
  مسائل زنانه(٩٧)
  سلامت جامعه(٩۳)
  سلامت جنسی(٧٦)
  بارداری-نوزاد-کودک(٧٥)
  سرطان ها(٤۱)
  مسائل مردانه(۳٤)
  قلب(۳۳)
  پوست و مو(٢٩)
  بیماریهای زنانه(٢۸)
  جوانان و نوجوانان(٢٧)
  خانواده و ازدواج(٢٧)
  آرایش و زیبایی(٢٥)
  سالمندان(٢٤)
  مشکلات تنفسی و ریه(٢٤)
  موفقیت(٢۳)
  رژیم های لاغری(٢۳)
  توصیه های کوتاه پزشکی(٢٠)
  آنچه مردان باید درمورد زنان بدانند(۱۸)
  ورزش و آسیب های ورزشی(۱٧)
  مغز و اعصاب(۱٧)
  داروها(۱٦)
  استرس(۱٥)
  تغذیه نوزادان(۱٤)
  تغذیه در بیماریها(۱٤)
  بیمارهای استخوان و مفاصل(۱۳)
  خواص میوه ها وسبزیجات(۱٢)
  مشکلات چشمی(۱٢)
  رژیم درمانی(۱٢)
  ضدبارداری!(۱۱)
  گیاهان دارویی(۱٠)
  دندانپزشکی(٩)
  مشکلات غدد(٩)
  مد و مسائل زندگی(۸)
  تومور(۸)
  آنچه زنان باید درمورد مردان بدانند !(٦)
  مقالات پزشکی به زبان انگلیسی(٥)
  دیابت(٥)
  مشکلات گوش و شنوایی(٤)
  بیماریهای مشترک انسان و دام(۳)
  ایدز(٢)
  سرگرمی(٢)
  شخصیت(٢)
  احکام پزشکی - شرعی(٢)
  جراحی پلاستیک(٢)
  زوج های جوان(٢)
  همکاری(۱)
  طب مکمل(۱)
  حجامت(۱)
  دام(۱)
  موفق(۱)
  بیماریهای مثانه(۱)
  پرسش و پاسخ پزشکی(۱)
  افزایش بازدید سایت ها و وبلاگ های پزشکی(۱)
  تبادل خبرخوان پزشکی(۱)
  سلامتی در خانواده(۱)
  آمار پزشکی(۱)
  تداخل دارویی(۱)
  اعتیاد و مواد مخدر(۱)
  طب سنتی بختیاری(۱)

جستجوگر

Google
در سايت
در اينترنت

تابلو گفتمان زنده

با توجه به پاسخگويي به بيش از 20هزار سوال تاكنون ، بخش پاسخگويي در حال حاضر غير فعال مي باشد . لطفا از جستجوگر پاسخ ها براي دريافت پاسخ خود استفاده نموده و سوال ارسال نكنيد .

Google
در آرشيو پاسخ ها
در اينترنت

عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ، آخرين اخبار را در ايميل خود دريافت كنيد

Powered by WebGozar


آرشیو ماهانه
  دی ۸۸
  آذر ۸۸
  امرداد ۸۸
  تیر ۸۸
  فروردین ۸۸
  اسفند ۸٧


 

  تبليغات


  زردی نوزادی

زردی نوزادی

بیشتر از نیمی از نوزادان پس از بدنیا آمدن دچار درجاتی از زردی میشوند . این زردی در پوست و سفیدی چشم معمولا” در طی هفته اول تولد پیدا شده و شکل و رنگ خاصی به نوزاد میدهد . این حالت را زردی نوزادان نامیده اند . در بسیاری از موارد این زردی طبیعی بوده و پس از چند روز از بین میرود و نشان دهنده بیماری مهمی نمی باشد . علت زردی در نوزادان افزایش یک ماده رنگی زرد مایل به سبز بنام بیلی روبین در خون میباشد . این ماده رنگی بعلت تخریب طبیعی گلبولهای قرمز در بدن ایجاد شده و کبد این ماده را از خون برداشت کرده و پس از تغییراتی درآن ، این ماده توسط کلیه ها و با ادراردفع شده و قسمتی از آن نیز از راه صفرا با مدفوع دفع میشود . اگر کبد قدرت برداشت و تغییر شکل این ماده رنگی را نداشته باشد یا از توانایی کبد کاسته شده باشد، میزان این ماده رنگی زرد در خون افزایش پیدا کرده و درتمامی نسج های بدن وارد و رنگ این نسوج ( مثل پوست و سفیدی چشم ) زرد میشود .
نوزادی که زردی دارد چنانچه با شیر مادر تغذیه شود ، امکان دارد که زردی اش بیشتر شود ، اگر نوزاد یک بیماری زمینه ای داشته باشد ، امکان دارد که زردی ایجاد شده شدید تر پیدا شود . بطور مثال اگر مادری گروه RH خونی منفی داشته باشد و گروه خونی همسرش RH مثبت باشد، امکان دارد که جنین گروه خونی RH مثبت پیدا کند و این مغایرت گروه خونی جنین و مادر معمولا” در فرزند دوم بعلت وجود مواد ضد RH در خون مادر ، میتواند موجب خراب شدن سریع گلبولهای قرمز جنین شده و جنین فوت شود و در صورتیکه فوت جنین ایجاد نشود ، نوزاد با زردی بسیار شدید ( بعلت تخریب گلبولهای قرمز و ایجاده ماده بیلی روبین بمقدار زیاد ) دنیا بیاید . همین حالت ممکنست در ناسازگاری گروههای خونی ABO بین مادر و جنین نیز ایجاد شود .


از موارد دیگر ایجاد زردی در نوزاد ، عفونتهای جنین در رحم می باشد ، خیلی از عفونتها از جفت عبور نکرده و به جنین نمی رسند ولی بعضی میکروبها و ویروس ها قابلیت عبور از جفت را داشته و در جنین باعث عفونتی میشوند که علاوه بر ضایعات متعدد ، تخریب گلبولی نیز ایجاد میکنند.
کبد نوزاد پس از بدنیا آمدن ، معمولا” بطور طبیعی نارسا بوده و توانایی برداشت کامل بیلی روبین ایجاد شده را ندارد و پس از چند روز ، فعالیت کبد نرمال میشود و بدنبال آن ، زردی از بین میرود . در موارد بسیار نادری ، مجاری صفراوی در جنین ساخته نشده و بنابر این صفرا که حاوی بیلی روبین است از کبد نمی تواند خارج شود و در نتیجه نوزاد دچار زردی بسیار شدیدی میشود .
در بیشتر نوزادانی که بموقع دنیا آمده اند و زردی دارند،‌ پوست و سفیدی چشم نوزاد زرد رنگ است و علامت دیگری وجود ندارد ولی اگر میزان بیلی روبین خون از مقدار خاصی بیشتر شود خواب آلودگی و بی اشتهایی پیدا میشود .چنانچه میزان زردی از حد معینی بیشتر شده و مدت زمانی طول بکشد ، نوزاد دچار صدمات مغزی و شنوایی میشود . اگر مجاری صفراوی نوزاد ساخته نشده باشد و درمان دیر انجام شود ، نوزاد فوت خواهد کرد.
تشخیص چگونه است؟

ابتدا از نوزاد نمونه خون گرفته شده و میزان بیلی روبین آن مشخص میشود ( در حال حاضر در بعضی از آزمایشگاهها وسایلی وجود دارد که بدون خونگیری واز روی رنگ نرمه گوش نوزاد میزان بیلی روبین خون را مشخص میکنند) . قدم دوم بررسی بیمار از نظر وجود بیماریهای زمینه ای میباشد .
بسیاری از نوزادان با زردی خفیف احتیاج به هیچ درمانی ندارند ، اگر میزان بیلی روبین بالا باشد ، از نور درمانی استفاده میشود . بعضی لامپها ( مخصوصا” لامپهای فلورسنت ) مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش ایجاد میکنند ، اشعه ماوراء بنفش پس از برخورد با پوست نوزاد باعث تبدیل بیلی روبین به یک ماده بی ضرر میشود . در موقع نور درمانی باید چشمهای نوزاد پوشیده شود ، زیرا این اشعه برای چشم ایجاد عارضه میکند . اگر علت زردی مغایرت RH خون مادر یا بچه باشد و یا میزان بیلی روبین رو به افزایش باشد ، تعویض خون نوزاد انجام میشود . در موارد نادری که مجاری صفراوی نوزاد ساخته نشده باشد باید در همان روزهای اول زردی ، عمل جراحی انجام شود .
چنانچه زردی زیاد نباشد ، خوراندن شیر کمکی بمقدار زیاد باعث افزایش دفع بیلی روبین از راه مدفوع شده و زردی کمتر میشود .
معمولا” زردی هایی که شدید نیستند و بمدت طولانی باقی نمی مانند ( در همان هفته اول پیدا شده و از بین میروند ) عارضه ای در نوزاد ایجاد نمی کنند . با زردی های شدید و طولانی مدت نوزاد دچار کاهش شنوایی یا کری کامل شده و امکان صدمات مغزی شدید و عقب ماندگی ذهنی وجود دارد .
بعضی داروها میتوانند با فعال کردن کار کبد نوزاد باعث برداشت بیشتر بیلی روبین توسط کبد شده و میتواند زردی را کاهش دهند که در صورت لزوم توسط پزشک تجویز خواهد شد .
مصرف بعضی از داروها مخصوصا” کوتریموکسازول توسط خانم باردار در آخرین روزهای حاملگی میتواند روی کبد جنین اثر گذاشته و پس از بدنیا آمدن نوزاد باعث زردی شدید شود

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..+| نوشته شده توسط سورنا گل سفیدی در ۱۳۸٧/۱٢/۱۱ و ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ  نظرات ()    


: معرفی این مطلب به دوست خود
نام دوست :
ایمیل دوست :
نام شما :
ایمیل شما :

  آخرين نوشته ها


درباره


دارم درمورد اینکه چی توی پروفایلم بنویسم فکر می کنم !


لینکستان
آدرس قدیمی

http://riznews.persianblog.ir/post/227/


تبليغات

لينك باكس تبليغاتي

آمارگير

لينك Rss

نظر سنجي


رنكينگ گوگل


My blog is worth $15,242.58.
How much is your blog worth?طراح سايت : مــهدي رحيــمي

All Rights Reserved 2006-2007

www.google.com www.yahoo.com www.iranhealers.com www.msn.com www.alexa.com www.amazon.com