کم خونی بعلت کمبودآهن - اخبار و اطلاعات پزشکی - متافیزیک

منوي اصلي
صفحه اول
پست الکترونيک
آرشيو مطالب
تماس با ما

نویسندگان
  سورنا گل سفیدی


موضوعات
  مقالات پزشکی(٤٥٥)
  بانک اطلاعات بیماریها(۳٠٤)
  اخبار پزشکی - سلامت(۱٧٠)
  روانشناسی(۱٠۸)
  تغذیه(۱٠٧)
  مسائل زنانه(٩٧)
  سلامت جامعه(٩۳)
  سلامت جنسی(٧٦)
  بارداری-نوزاد-کودک(٧٥)
  سرطان ها(٤۱)
  مسائل مردانه(۳٤)
  قلب(۳۳)
  پوست و مو(٢٩)
  بیماریهای زنانه(٢۸)
  جوانان و نوجوانان(٢٧)
  خانواده و ازدواج(٢٧)
  آرایش و زیبایی(٢٥)
  سالمندان(٢٤)
  مشکلات تنفسی و ریه(٢٤)
  موفقیت(٢۳)
  رژیم های لاغری(٢۳)
  توصیه های کوتاه پزشکی(٢٠)
  آنچه مردان باید درمورد زنان بدانند(۱۸)
  ورزش و آسیب های ورزشی(۱٧)
  مغز و اعصاب(۱٧)
  داروها(۱٦)
  استرس(۱٥)
  تغذیه نوزادان(۱٤)
  تغذیه در بیماریها(۱٤)
  بیمارهای استخوان و مفاصل(۱۳)
  خواص میوه ها وسبزیجات(۱٢)
  مشکلات چشمی(۱٢)
  رژیم درمانی(۱٢)
  ضدبارداری!(۱۱)
  گیاهان دارویی(۱٠)
  دندانپزشکی(٩)
  مشکلات غدد(٩)
  مد و مسائل زندگی(۸)
  تومور(۸)
  آنچه زنان باید درمورد مردان بدانند !(٦)
  مقالات پزشکی به زبان انگلیسی(٥)
  دیابت(٥)
  مشکلات گوش و شنوایی(٤)
  بیماریهای مشترک انسان و دام(۳)
  ایدز(٢)
  سرگرمی(٢)
  شخصیت(٢)
  احکام پزشکی - شرعی(٢)
  جراحی پلاستیک(٢)
  زوج های جوان(٢)
  همکاری(۱)
  طب مکمل(۱)
  حجامت(۱)
  دام(۱)
  موفق(۱)
  بیماریهای مثانه(۱)
  پرسش و پاسخ پزشکی(۱)
  افزایش بازدید سایت ها و وبلاگ های پزشکی(۱)
  تبادل خبرخوان پزشکی(۱)
  سلامتی در خانواده(۱)
  آمار پزشکی(۱)
  تداخل دارویی(۱)
  اعتیاد و مواد مخدر(۱)
  طب سنتی بختیاری(۱)

جستجوگر

Google
در سايت
در اينترنت

تابلو گفتمان زنده

با توجه به پاسخگويي به بيش از 20هزار سوال تاكنون ، بخش پاسخگويي در حال حاضر غير فعال مي باشد . لطفا از جستجوگر پاسخ ها براي دريافت پاسخ خود استفاده نموده و سوال ارسال نكنيد .

Google
در آرشيو پاسخ ها
در اينترنت

عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ، آخرين اخبار را در ايميل خود دريافت كنيد

Powered by WebGozar


آرشیو ماهانه
  دی ۸۸
  آذر ۸۸
  امرداد ۸۸
  تیر ۸۸
  فروردین ۸۸
  اسفند ۸٧


 

  تبليغات


  کم خونی بعلت کمبودآهن

کم خونی بعلت کمبودآهن


گلبولهای قرمز وظیفه حمل اکسیژن از ریه را به سلولها به عهده دارد . ماده هموگلوبین موجود در گلبول توانائی حمل اکسیژن را داشته و آهن برای ساخته شدن هموگلوبین لازم میباشد .طول عمر طبیعی گلبول قرمز 120 روز بوده و گلبولهای قرمز دائما” درحال ساخته شدن هستند .

میزان آهن در بدن همیشه درحد ثابتی نگهداشته میشود . این تعادل از طریق جذب آهن از روده و مقداری که از بدن دفع میشود ، بوجود میآید چنانچه میزان دفع بیشتر از حد نرمال و مقدار جذب آن بشود ، ذخیره آهن بیمارکاهش یافته و کم خونی فقر آهن پیدا می شود . نیاز به آهن در دوران بچگی ، بلوغ ، حاملگی و در حین قاعدگی بیشتر شده و در خانمها و بچه ها کم خونی بیشتر دیده می شود . شایعترین علت کم خونی فقر آهن در مردان بالغ و خانمهای یائسه ، از دست دادن خون ( از هر راهی ) می باشد . شایعترین محل خونریزی از دستگاه گوارش است .
در کم خونی فقر آهن معمولا” اندازه گلبولهای قرمز کوچکتر از حد معمول بوده و گلبولها کم رنگ تر هستند ولی تشخیص دقیق تر با آزمایش خون و اندازه گیری مواد خاصی در ان انجام می شود . همیشه به همراه درمان باید علت کمبود آهن نیز بررسی شود .
علت کمبود چیست ؟


از دست دادن خون شایعترین علت ایجاد کم خونی فقرآهن میباشد .مثلا” خانمهائیکه بمدت طولانی دچار افزایش مقدار خون عادت ماهانه می شوند ، یا کسانیکه بعلت زخم معده و اثنی عشر روزانه مقداری خون از دست میدهند در معرض این نوع از کم خونی هستند .
دومین علت ایجاد این نوع کم خونی بعلت کاهش جذب یا کمبود آهن در رژیم غذایی میباشد . بیماریهایی که به جدار داخلی معده و روده صدمه میزنند باعث میشوند تا آهن بمقدار کمتری جذب شود .گاهی انجام عملهای جراحی خاص روی دستگاه گوارش باعث کاهش جذب آهن از روده می شود .( مثل برداشتن معده )مصرف کلسیم بمقادیر زیاد در رژیم غذائی روزانه باعث میشود که آهن به مقدار کمتری جذب شود مواد موجود در چای نیز باعث می شود تا آهنی که در سبزیجات وجود دارند جذب نشود ولی روی آهن موجود در انواع گوشت اثری ندارد .
علائم :
علاوه بر علائم اصلی بیماری که باعث کم خونی شده است ، علائم زیر بعلت کم خونی پیدا می شود .خستگی و احساس ضعف ، رنگ پوست کم رنگ و پریده ، تنگی نفس با فعالیت های خفیف و در موارد شدید،  شکل ناخنها تغییر پیدا کرده و گود میشود . گاهگاهی گوشه های لب ترک خورده و زخم شده و زبان نیز سطح صافی پیدا کرده و بسیار قرمز میشود . اگر کمبود آهن شدید بوده و مدتی طول بکشد ، بیمار دچار نارسایی قلبی میشود ، زیرا قلب بعلت کمبود اکسیژن باید بمقدار بیشتری فعالیت کند و در نتیجه پس از مدتی نارسا میشود در بچه ها کاهش رشد و کم شدن دفاع بدن در مقابل عفونت نیز ایجاد میشود .
چه باید انجام داد ؟
پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازمه درمان شروع می شود .همیشه باید علت کم خونی فقر آهن پیدا شود و از همه مهمتر ، سرطانهای دستگاه گوارش ، کنار گذاشته شود و ثابت شود که بیمار سرطان ندارد .
کم خونی فقر آهن خیلی زود به درمان خوراکی با آهن جواب میدهد .پس از چند هفته درمان با آهن ، باید مجددا” آزمایش خون انجام شود تا مشخص شود که کم خونی بهتر شده است یا خیر ؟
معمولا” نیازی به تزریق آهن پیدا نمی شود .( مگر درمواردی که آهن خوراکی عارضه گوارشی ایجاد کند ) نیاز روزانه : در یک مرد بالغ روزی 8 میلی گرم و در خانمها 18 میلی گرم و در حین حاملگی 27 میلی گرم آهن در روز لازم است .
منابع آهن : بهترین منبع آهن در مواد غذایی مصرفی ما ، ماهیچه می باشد . در حبوبات و بعضی از سبزیجات موادی وجود دارد ( فیتات ) که مانع از جذب آهن میشود. ویتامینباعث افزایش جذب آهن از روده میشود .
زیاده روی در مصرف آهن : چنانچه شخص سرخودو بدون وجودکمبود آهن ، از قرص های آهن استفاده کند آهن اضافه در سلولهای کبد ، پانکراس ، قلب و چشم رسوب کرده و به این اعضاء صدمه میزند . مصرف همزمان آهن با جذب بسیاری از داروها مغایربوده و مانع جذب آنها میشود .
کدام غذاها آهن بمقدارکافی دارند : گوشت قرمز 2 میلی گرم درصد ، گوشت مرغ 2/1 میلی گرم درصد ، 1 عدد موز 7/. میلی گرم ، ماهی 9/. میلی گرم درصد ، لوبیای پخته 3/. میلی گرم درصدآهن دارند  ،سبوس گندم 5/4 میلی گرم در 100، سیب زمینی 2/1 میلی گرم درصد . اسفناج پخته 5/1 میلی گرم ، انجیر خشک 10 عدد  4  میلی گرم  یک تخم مرغ 1 میلی گرم
راههای دفع آهن از بدن : بغیر از خونریزی بهر شکلی  که موجب میشود تا مقداری آهن از بدن خارج شود ، آهن از راه صفرا ، پوست و ادرار بمقادیر ناچیزی روزانه دفع می شود بنابر این با مصرف نابجای قرص های حاوی آهن ، این ماده راهی برای خروج سریع از بدن نداشته و در بافت های بدن رسوب میکند .
چرخه آهن در بدن : پس از ورود آهن در هموگلوبین ( ماده ایکه اکسیژن را حمل میکند ) و ورود هموگلوبین بداخل گلبولهای قرمز ، گلبولها بطور متوسط 120 روز عمر کرده و سپس توسط اعضای خاصی در بدن (مخصوصاطحال ) از جریان خون خارج شده و پس از تخریب ، آهن آن مجددا” برای ساخته شدن هموگلوبین در بدن بکار گرفته میشود .
فراموش نکنید (( آهن )) یک داروی تقویتی نیست .

  نویسنده : مهـدی  رحیـمی گل سفیدی..+| نوشته شده توسط سورنا گل سفیدی در ۱۳۸٧/۱٢/۱٠ و ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ  نظرات ()    


: معرفی این مطلب به دوست خود
نام دوست :
ایمیل دوست :
نام شما :
ایمیل شما :

  آخرين نوشته ها


درباره


دارم درمورد اینکه چی توی پروفایلم بنویسم فکر می کنم !


لینکستان
آدرس قدیمی

http://riznews.persianblog.ir/post/227/


تبليغات

لينك باكس تبليغاتي

آمارگير

لينك Rss

نظر سنجي


رنكينگ گوگل


My blog is worth $15,242.58.
How much is your blog worth?طراح سايت : مــهدي رحيــمي

All Rights Reserved 2006-2007

www.google.com www.yahoo.com www.iranhealers.com www.msn.com www.alexa.com www.amazon.com